RC dron Syma X5 je jeden z nejoblíbenějších RC dronů vůbec. Jedná se o malý a spolehlivý dron za cenu kolem 1500Kč. V tomto článku se blíže seznámíme s jeho nástupcem dronem Syma X5S a jeho variantami s kamerou HD Syma X5SC a FPV kamerou Syma X5SW.

Video

RC dron Syma X5 je jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších dronů na trhu. Populární se stal především kvůli svým letovým vlastnostem, jednoduchosti ovládání a ceně kolem 1500Kč. Právě díky své oblíbenosti se dostalo této řadě mnohých vylepšení a rozšíření, která si nyní popíšeme. Nová řada dostala označení Syma X5S a na trhu je ve třech variantách - Syma X5S je základní verzí dronu bez kamery, Syma X5SC je dron s kamerou HD a Syma X5SW je dron s kamerou FPV.

Základní prvky dronu zůstaly stejné, model je stále vybaven 6-ti osým stabilizačním systémem, takže je opravdu při letu velmi stabilní, což ocení hlavně začátečníci.

Inovací prošly motory dronu, původní motory byly nahrazeny 8mm stejnosměrnými motory, jejichž výkon je vyšší o 10% a s rychlostí až 25km/h se dron popere i s větrem, samozřejmě to nesmí být žádný extra vichr. Spodní převody dronu se dočkaly zakrytování a nebude se zde již namotávat tráva a usazovat prach, písek a jiné nečistoty. To je ideální hlavně pro motory, jejichž životnost se může usazenými nečistotami rapidně zkrátit.

Zvětšil se prostor pro uložení baterie, na dodávanou baterii 500mAh můžete létat okolo 6-7 minut, ale můžete si dokoupit baterii s větší kapacitou a dobu letu si prodloužit.

Vylepšení se dostalo hlavně designu dronu, které je opravdu povedené. Zpracování RC dronu je precizní a přesné, použité plasty jsou velmi odolné, nechybí opět ani chrániče rotorů. Změna je ale viditelná na první pohled a to především u podvozku, který je vyšší a lépe chrání kameru. Změnou prošel i držák kamery, kterou je možno nyní jednodušeji odebrat i bez použití nářadí. Přidána byla také další barva, a to černá. Bílé provedení je sice oblíbené, ale proti slunci může jít mnohdy hůře vidět.

Letové vlastnosti RC dronu Syma X5S ocení jak začátečníci, tak pokročilí, a to hlavně kvůli možnosti výběru letových režimů. Mimo již předchozí možnosti volby pomalého režimu pro začátečníky a rychlého pro pokročilé, přibyl v nabídce režim Headless, který usnadňuje let především úplným nováčkům. V tomto režimu není nutno brát v úvahu pozici přední strany dronu - ať je přední strana na boku nebo vzadu - dron vždy letí, kteroukoliv stranou, dopředu. Vybrat můžete také z akrobatického režimu, kde je možno otočky o 360 stupňů.

Ve verzi dronu s 2MP HD kamerou a rozlišením 720p Syma X5SC došlo k vylepšení dodávaného příslušenství a tím je 4GB paměťová microSD karta, takže uložíte více videí a fotografií.

Novinkou je verze dronu s kamerou FPV 0.3MP Syma X5SW. Jedná se dnes o čím dál více žádanější verzi, při které můžete živě sledovat, na displeji Vašeho telefonu nebo tabletu, přenos obrazu z kamery dronu. Stačí si ze stránek výrobce stáhnout příslušnou aplikaci, spojit se před Wi-Fi s dronem a je to. Kvalita videa je horší než u dronu Syma X5SC, ale na druhou stranu se Vám video a fotografie ukládají přímo do mobilu, což je zase pohodlnější.

Verze RC dronu Syma X5S jsou dodávány se stejným typem vysílačky 2.4GHz, takže se nemusíte obávat rušení, pokud se sejde více modelů.

K tomuto modelu je na trhu dostatek náhradních dílů, takže se nemusíte obávat, že by po větší kolizi již nebylo možno dron opravit.

V balení modelu naleznete samotný dron, vysílačku, baterii, nabíječku, sadu náhradních vrtulek, sadu chráničů rotorů, šroubováček a  u verze s kamerou samozřejmě kameru (HD nebo FPV). U verze Syma X5SC navíc naleznete paměťovou kartu 4GB microSD a čtečku paměťových karet, u verze Syma X5SW zase držák na telefon.

Zhodnocení

Tento dron zcela doporučujeme. Je ideální jak pro začátečníky, kteří ocení pevnou a odolnou konstrukci, pomalý letový režim či režim Headless, tak pro pokročilé, na které čeká rychlý nebo akrobatický režim. Dron je, díky svým rozměrům, vhodný pro létání vevnitř i venku. Díky inovacím, kterými dron prošel a silnějším motorům, zvládá i let ve větru. Dron je neuvěřitelně stabilní, což opět ocení hlavně začátečníci. Jediná nevýhoda je kapacita baterie, se kterou dron létá cca 7 minut, ale to se dá lehce vyřešit dokoupením náhradní baterie. K dronu je nabízeno spoustu náhradních dílů, takže se nemusíte obávat, že by se jednalo o dron na jedno použití, jako se stává u některých modelů, zakoupených v supermarketu. Při zhodnocení poměru kvality a ceny nemá ve své třídě konkurenci a cena kolem 2000Kč je více než přijatelná.