Podle čeho vybrat auto, které vám bude vyhovovat, bude levné a dlouho vydrží? Je to jeho vzhled, motor, velikost, značka nebo funkce? Právě množství těchto parametrů způsobuje značné dilema při výběru vhodného RC modelu. Proto vám v tomto článku poradíme, jak správně vybrat RC auto, se kterým budete opravdu dlouho spokojeni.

Před výběrem RC auta je ze všeho nejdůležitější položit si několik základních otázek. Kdo bude s modelem auta nejčastěji jezdit? Bude auto závodit na rovné ploše, anebo překonávat překážky na členitém terénu? Jak často budu s autem jezdit? Nejen od těchto kritérií se následně odvíjí vlastnosti jako výkon a druh motoru, způsob ovládání, odolnost auta, velikost a v konečném důsledku především cena a výdaje na provoz.

Na velikosti záleží

Na začátku si ujasněte velikost RC auta, od čehož se samozřejmě odvíjí i jeho hmotnost. Jak často a jakým způsobem budete model přenášet? Chcete být v terénu výrazní a na závodišti působit spíše dominantně? Velikost RC auta je vždy vyjádřena poměrem oproti skutečnému vozu. Od nejmenšího 1:24, 1:16, nejčastějši 1:10 až po největší 1:5. 

Motor. Pýcha každého auta

Druh motoru udává rychlost, spotřebu energie případně paliva a také cenu modelu. Proto je opět lepší si na začátku říct, zda přefereruji rychlost před úsporou či naopak. Obecně jsou mezi modeláři nejoblíběnější střídavé elektromotory, které jsou o poznání výkonnejší, a také úspornější než stejnosměrné motory. Auta s tímto druhem pohonu dokážou uhánět rychlostí 50 i více km/hod.

Oproti tomu nitromotory mají sice velmi výkonné motory, ale zato vyžadují větší údržbu, která následně ovlivňuje výkon a také životnost motoru. Tyto pohony jsou náročnější na provoz a nejsou příliš vhodné pro děti. 

Tradiční benzínové motory jsou prostě klasikou. Palivem je běžný benzín ředěný s olejem. Tento druh pohonu má sice výrazně vyšší pořizovací cenu, ale za to vetší výkon a delší životnost oproti nitro motorům. Díky hlučnosti motoru a kouři na závodišti budíte dojem opravdového auta.

Řídícím mozkem je ovládání

S rychlým autem ještě stále nemáte vyhráno. Úspěšnost na trase a skvělý požitek z jízdy určuje teprve až ovládání. Ideálně doporučujeme vysílače na frekvenci 2,4 MHz kvůli krátké, nenápadné anténě a nerušení signálu, cizími vysílačkami. Nejčastější a také nejjednodušší pro ovládání jsou pistolové neboli volantové vysílačky.

Podrobnější návod na výběr RC auta uvidíte v tomto videu: 

https://www.youtube.com/watch?v=vmNoiHx_-Dk&lc=z23ryvv4invcghudcacdp4302cson10a51sa2gnazxpw03c010c